Top 16 v Európe - Europe Top-16

Z Wikipédie, Voľnej Encyklopédie

Pin
Send
Share
Send

Top 16 v Európe
Posledná sezóna alebo súťaž:
Pohár najlepších 16 európskych turnajov 2020
PredtýmTop 12 v Európe
ŠportStolný tenis
Založené1971[1]
Vstupujúci pre nezadaných16 mužov; 16 žien
KonfederáciaEurópska únia stolného tenisu
Najnovšie
šampión (šampióni)
Muži:
Nemecko Timo Boll
Ženy:
Nemecko Petrissa Solja
Väčšina titulovMuži:
Švédsko Jan-Ove Waldner (7)
Nemecko Timo Boll (7)
Ženy:
Maďarsko Beatrix Kisházi (4)
Holandsko Li Jiao (4)

The Top 16 v Európe, tiež známy ako Pohár najlepších 16 Európy a predtým známa ako Europe Top 12, je a stolný tenis turnaj, ktorý každoročne organizuje Európska únia stolného tenisu (ETTU) s najlepšími hráčmi v Európe.[2]

História

Prvé podujatie sa konalo v roku 1971 v Zadar, Juhoslávia (teraz súčasť Chorvátsko) ako experimentálny klasifikačný turnaj. Zúčastnilo sa 12 hráčok mužského a šesť hráčok, s István Jónyer a Beatrix Kisházi, obaja z Maďarsko, víťazom úvodných súťaží mužov a žien. Turnaj sa bude každý rok konať na rôznych miestach a stal sa známym ako 12 najlepších v Európe.[3]

Od roku 1971 do roku 1989 turnaj používal a každý s každým formát; všetci hráči hrali každý druhýkrát, pričom víťazom bol hráč, ktorý nazbieral najviac výhier. Od roku 1990 došlo k zmene formátu; dvanásť hráčov bolo rozdelených do dvoch skupín s každým okruhom, pričom dvaja najlepší hráči z každej skupiny postúpili do semifinále a po nich nasledovalo finále. Na turnaji v roku 2001 bolo dvanásť hráčov prvýkrát rozdelených do štyroch skupín, pričom víťazi skupín sa kvalifikovali do semifinále a od roku 2002 sa rozhodlo, že dvaja najlepší hráči z každej skupiny sa kvalifikujú do štvrťfinále, pričom vyraďovacie kolá rozhodnúť o víťazovi. Od roku 2015 sa počet hráčov kvalifikujúcich sa na mužské aj ženské podujatia zvýšil na 16 a názov turnaja sa zmenil na Europe Top 16.[1][3]

Švédske Jan-Ove Waldner je najúspešnejším hráčom v histórii mužského podujatia, sedemkrát zvíťazil na turnaji a v rokoch 1984 až 1996 zvíťazil v ďalších štyroch výberoch. Beatrix Kisházi Maďarska a Li Jiao z Holandska zdieľajú rekord v počte víťazstiev v ženskom turnaji, pričom každá z nich má štyri výhry. Kisházi vyhral prvé tri ročníky turnaja v rokoch 1971–73 a titul získal späť v roku 1977, zatiaľ čo štyri víťazstvá Li v titule prišli v rokoch 2007 až 2011.[4][5]

Kvalifikácia

Od roku 2019 sa 16 účastníkov mužských aj ženských turnajov kvalifikuje takto:[6]

  • Súčasný Majster Európy.
  • 14 ďalších hráčov podľa vtedajšieho európskeho rebríčka, s výhradou maximálne dvoch hráčov z akejkoľvek asociácie.
  • Jeden hráč z hostiteľskej krajiny. Ak sa hráč z hostiteľskej krajiny už kvalifikoval právom, kvalifikuje sa ďalší oprávnený hráč v hodnotení.

Formát

Od roku 2018 je formát turnaja a Knock Out hralo sa dva dni. Semifinálové porazené hrajú o tretie a štvrté miesto.[7] Najlepšie tri hráčky mužských aj ženských turnajov budú mať zaručené umiestnenie na turnaji Svetový pohár v stolnom tenise, s výhradou maximálne dvoch hráčov z akejkoľvek asociácie.[6]

Výsledky

Muži

RokPolohanajprvDruhýPo tretie
1971Socialistická federatívna republika Juhoslávia ZadarMaďarsko István JónyerSocialistická federatívna republika Juhoslávia Antun StipančićSocialistická federatívna republika Juhoslávia Dragutin Šurbek
1972Socialistická federatívna republika Juhoslávia ZáhrebSocialistická federatívna republika Juhoslávia Antun StipančićŠvédsko Stellan BengtssonSocialistická federatívna republika Juhoslávia Dragutin Šurbek
1973Západné Nemecko BöblingenŠvédsko Stellan BengtssonSocialistická federatívna republika Juhoslávia Dragutin ŠurbekSocialistická federatívna republika Juhoslávia Antun Stipančić
1974Švédsko TrollhättanMaďarsko István JónyerČs Milan OrlowskiŠvédsko Stellan Bengtsson
1975Rakúsko ViedeňŠvédsko Kjell JohanssonSocialistická federatívna republika Juhoslávia Antun StipančićMaďarsko István Jónyer
1976Západné Nemecko LübeckSocialistická federatívna republika Juhoslávia Dragutin ŠurbekŠvédsko Kjell JohanssonSovietsky zväz Sarkis Sarkhoyan
1977Socialistická federatívna republika Juhoslávia SarajevoČs Milan OrlowskiSocialistická federatívna republika Juhoslávia Dragutin ŠurbekFrancúzsko Jacques Secrétin
1978Čs PrahaMaďarsko Gábor GergelyČs Milan OrlowskiŠvédsko Stellan Bengtsson
1979Švédsko KristianstadSocialistická federatívna republika Juhoslávia Dragutin ŠurbekAnglicko Desmond DouglasFrancúzsko Jacques Secrétin
1980Západné Nemecko MníchovŠvédsko Stellan BengtssonŠvédsko Ulf ThorsellFrancúzsko Jacques Secrétin
1981Maďarsko MiškolcMaďarsko Tibor KlampárŠvédsko Stellan BengtssonSocialistická federatívna republika Juhoslávia Dragutin Šurbek
1982Francúzsko NantesŠvédsko Mikael AppelgrenČs Milan OrlowskiAnglicko Desmond Douglas
1983Anglicko ClevelandČs Milan OrlowskiAnglicko Desmond DouglasŠvédsko Mikael Appelgren
1984Čs BratislavaŠvédsko Jan-Ove WaldnerČs Jindřich PanskýŠvédsko Mikael Appelgren
1985Španielsko BarcelonaPoľsko Andrzej GrubbaČs Jindřich PanskýŠvédsko Mikael Appelgren
1986Švédsko SödertäljeŠvédsko Jan-Ove WaldnerAnglicko Desmond DouglasŠvédsko Erik Lindh
1987Švajčiarsko BazilejAnglicko Desmond DouglasŠvédsko Jan-Ove WaldnerŠvédsko Jörgen Persson
1988Socialistická federatívna republika Juhoslávia ĽubľanaŠvédsko Jan-Ove WaldnerŠvédsko Jörgen PerssonPoľsko Andrzej Grubba
1989Belgicko CharleroiŠvédsko Jan-Ove WaldnerŠvédsko Erik LindhŠvédsko Jörgen Persson
1990Západné Nemecko HannoverŠvédsko Mikael AppelgrenŠvédsko Jan-Ove WaldnerPoľsko Andrzej Grubba
1991Holandsko 's-HertogenboschŠvédsko Erik LindhŠvédsko Jan-Ove WaldnerŠvédsko Jörgen Persson
1992Rakúsko ViedeňŠvédsko Jörgen PerssonNemecko Jörg RoßkopfChorvátsko Zoran Primorac
1993Dánsko KodaňŠvédsko Jan-Ove WaldnerŠvédsko Peter KarlssonNemecko Jörg Roßkopf
Belgicko Jean-Michel Saive
1994Taliansko ArezzoBelgicko Jean-Michel SaiveŠvédsko Jan-Ove WaldnerŠvédsko Peter Karlsson
Chorvátsko Zoran Primorac
1995Francúzsko DijonŠvédsko Jan-Ove WaldnerŠvédsko Erik LindhFrancúzsko Jean-Philippe Gatien
Belgicko Jean-Michel Saive
1996Belgicko CharleroiŠvédsko Jan-Ove WaldnerBelgicko Jean-Michel SaiveFrancúzsko Jean-Philippe Gatien
Taliansko Yang Min
1997Holandsko EindhovenFrancúzsko Jean-Philippe GatienBielorusko Vladimír SamsonovChorvátsko Zoran Primorac
Švédsko Jan-Ove Waldner
1998Švédsko HalmstadBielorusko Vladimír SamsonovŠvédsko Peter KarlssonBelgicko Jean-Michel Saive
Švédsko Jan-Ove Waldner
1999Chorvátsko SplitBielorusko Vladimír SamsonovFrancúzsko Christophe LegoûtFrancúzsko Jean-Philippe Gatien
Grécko Kalinikos Kreanga
2000Taliansko AlassioRakúsko Werner SchlagerTaliansko Yang MinFrancúzsko Jean-Philippe Gatien
Nemecko Jörg Roßkopf
2001Rakúsko WelsBielorusko Vladimír SamsonovŠvédsko Peter KarlssonČeská republika Petra Korbela
Belgicko Jean-Michel Saive
2002Holandsko RotterdamNemecko Timo BollBielorusko Vladimír SamsonovFrancúzsko Patrick Chila
Francúzsko Damien Éloi
2003Nemecko SaarbrückenNemecko Timo BollBielorusko Vladimír SamsonovDánsko Michael Maze
Rakúsko Werner Schlager
2004Nemecko FrankfurtDánsko Michael MazeRakúsko Werner SchlagerČeská republika Petra Korbela
Rusko Alexey Smirnov
2005Francúzsko RennesRusko Alexey SmirnovBielorusko Vladimír SamsonovNemecko Timo Boll
Francúzsko Damien Éloi
2006Dánsko KodaňNemecko Timo BollRakúsko Werner SchlagerDánsko Michael Maze
Chorvátsko Zoran Primorac
2007Taliansko ArezzoBielorusko Vladimír SamsonovGrécko Kalinikos KreangaChorvátsko Zoran Primorac
Rusko Alexey Smirnov
2008Nemecko FrankfurtRakúsko Werner SchlagerBielorusko Vladimír SamsonovBelgicko Jean-Michel Saive
Rusko Alexey Smirnov
2009Nemecko DüsseldorfNemecko Timo BollBielorusko Vladimír SamsonovGrécko Kalinikos Kreanga
Dánsko Michael Maze
2010Nemecko DüsseldorfNemecko Timo BollBielorusko Vladimír SamsonovRakúsko Chen Weixing
Grécko Kalinikos Kreanga
2011Belgicko LutychGrécko Kalinikos KreangaBielorusko Vladimír SamsonovRakúsko Werner Schlager
Rusko Alexey Smirnov
2012Francúzsko LyonNemecko Dimitrij OvtcharovRusko Kirill SkachkovRakúsko Chen Weixing
Bielorusko Vladimír Samsonov
2014Švajčiarsko LausannePortugalsko Marcos FreitasDánsko Michael MazeNemecko Dimitrij Ovtcharov
2015Azerbajdžan BakuNemecko Dimitrij OvtcharovPortugalsko Marcos FreitasGrécko Panagiotis Gionis
2016Portugalsko GondomarNemecko Dimitrij OvtcharovPortugalsko João MonteiroRusko Alexander Šibaev
2017Francúzsko AntibesNemecko Dimitrij OvtcharovRusko Alexander ŠibaevFrancúzsko Simon Gauzy
2018Švajčiarsko MontreuxNemecko Timo BollNemecko Dimitrij OvtcharovDánsko Jonathan Groth
2019Švajčiarsko MontreuxNemecko Dimitrij OvtcharovBielorusko Vladimír SamsonovNemecko Timo Boll
2020Švajčiarsko MontreuxNemecko Timo BollSlovinsko Darko JorgićRakúsko Robert Gardos

[1]

ženy

RokPolohanajprvDruhýPo tretie
1971Socialistická federatívna republika Juhoslávia ZadarMaďarsko Beatrix KisháziČs Ilona VoštováČs Alice Grofová
1972Socialistická federatívna republika Juhoslávia ZáhrebMaďarsko Beatrix KisháziRumunsko Márie AlexandruSovietsky zväz Zoja Rudnova
1973Západné Nemecko BöblingenMaďarsko Beatrix KisháziMaďarsko Judit MagosČs Ilona Voštová
1974Švédsko TrollhättanSovietsky zväz Zoja RudnovaRumunsko Márie AlexandruMaďarsko Judit Magos
1975Rakúsko ViedeňŠvédsko Ann-Christin HellmanZápadné Nemecko Wiebke HendriksenMaďarsko Henriette Lotaller
1976Západné Nemecko LübeckŠvédsko Ann-Christin HellmanČs Ilona Uhlíková-VoštováSocialistická federatívna republika Juhoslávia Eržebet Palatinuš
1977Socialistická federatívna republika Juhoslávia SarajevoMaďarsko Beatrix KisháziAnglicko Jill HammersleyČs Ilona Uhlíková-Voštová
1978Čs PrahaAnglicko Jill HammersleyHolandsko Bettine VriesekoopSovietsky zväz Valentína Popová
1979Švédsko KristianstadMaďarsko Gabriella SzabóRumunsko Márie AlexandruSocialistická federatívna republika Juhoslávia Eržebet Palatinuš
1980Západné Nemecko MníchovAnglicko Jill HammersleyHolandsko Bettine VriesekoopMaďarsko Gabriella Szabó
1981Maďarsko MiškolcAnglicko Jill HammersleyHolandsko Bettine VriesekoopSovietsky zväz Valentína Popová
1982Francúzsko NantesHolandsko Bettine VriesekoopAnglicko Jill HammersleyČs Marie Hrachová
1983Anglicko ClevelandRumunsko Olga NemeșSovietsky zväz Fliura BulatovaHolandsko Bettine Vriesekoop
1984Čs BratislavaČs Marie HrachováHolandsko Bettine VriesekoopSovietsky zväz Valentína Popová
1985Španielsko BarcelonaHolandsko Bettine VriesekoopMaďarsko Zsuzsa OláhČs Marie Hrachová
1986Švédsko SödertäljeSovietsky zväz Fliura BulatovaZápadné Nemecko Olga NemeșBulharsko Daniela Guergeltcheva
1987Švajčiarsko BazilejMaďarsko Csilla BátorfiMaďarsko Upraviť UrbanaSovietsky zväz Fliura Bulatova
1988Socialistická federatívna republika Juhoslávia ĽubľanaSovietsky zväz Fliura BulatovaHolandsko Bettine VriesekoopZápadné Nemecko Olga Nemeș
1989Belgicko CharleroiZápadné Nemecko Olga NemeșMaďarsko Csilla BátorfiBulharsko Daniela Guergeltcheva
1990Západné Nemecko HannoverMaďarsko Gabriella WirthZápadné Nemecko Olga NemeșFrancúzsko Xiaoming Wang-Dréchou
1991Holandsko 's-HertogenboschHolandsko Mirjam HoomanMaďarsko Gabriella WirthHolandsko Bettine Vriesekoop
1992Rakúsko ViedeňMaďarsko Csilla BátorfiŠvédsko Marie SvenssonRumunsko Otilia Bădescu
1993Dánsko KodaňRumunsko Emilia CiosuNemecko Olga NemeșRumunsko Otilia Bădescu
Švédsko Åsa Svensson
1994Taliansko ArezzoNemecko Jie SchöppRumunsko Otilia BădescuHolandsko Mirjam Hooman
Nemecko Nicole Struse
1995Francúzsko DijonRumunsko Otilia BădescuRumunsko Emilia CiosuNemecko Jie Schöpp
Nemecko Nicole Struse
1996Belgicko CharleroiLuxembursko Ni XialianMaďarsko Csilla BátorfiNemecko Nicole Struse
Holandsko Bettine Vriesekoop
1997Holandsko EindhovenLuxembursko Ni XialianNemecko Jie SchöppRumunsko Otilia Bădescu
Nemecko Olga Nemeș
1998Švédsko HalmstadLuxembursko Ni XialianNemecko Nicole StruseMaďarsko Csilla Bátorfi
Švédsko Marie Svensson
1999Chorvátsko SplitNemecko Qianhong GotschNemecko Jing Tian-ZörnerChorvátsko Tamara Boroš
Luxembursko Ni Xialian
2000Taliansko AlassioNemecko Qianhong GotschRumunsko Mihaela SteffLuxembursko Ni Xialian
Nemecko Jie Schöpp
2001Rakúsko WelsMaďarsko Csilla BátorfiLuxembursko Ni XialianRumunsko Otilia Bădescu
Chorvátsko Tamara Boroš
2002Holandsko RotterdamChorvátsko Tamara BorošNemecko Nicole StruseLuxembursko Ni Xialian
Bielorusko Viktoria Pavlovič
2003Nemecko SaarbrückenNemecko Jie SchöppChorvátsko Tamara BorošRusko Galina Melnik
Maďarsko Krisztina Tóth
2004Nemecko FrankfurtNemecko Nicole StruseNemecko Jie SchöppChorvátsko Tamara Boroš
Rakúsko Liu Jia
2005Francúzsko RennesRakúsko Liu JiaMaďarsko Krisztina TóthHolandsko Li Jiao
Rumunsko Mihaela Steff
2006Dánsko KodaňChorvátsko Tamara BorošRakúsko Liu JiaHolandsko Li Jiao
Rumunsko Mihaela Steff
2007Taliansko ArezzoHolandsko Li JiaoTaliansko Nikoleta StefanovaRakúsko Liu Jia
Rumunsko Mihaela Steff
2008Nemecko FrankfurtHolandsko Li JiaoPoľsko Li QianBielorusko Viktoria Pavlovič
Nemecko Wu Jiaduo
2009Nemecko DüsseldorfPoľsko Li QianHolandsko Li JieRakúsko Liu Jia
Nemecko Wu Jiaduo
2010Nemecko DüsseldorfHolandsko Li JiaoPoľsko Li QianHolandsko Li Jie
Maďarsko Krisztina Tóth
2011Belgicko LutychHolandsko Li JiaoBielorusko Viktoria PavlovičTurecko Melek Hu
Holandsko Li Jie
2012Francúzsko LyonNemecko Wu JiaduoHolandsko Li JieLuxembursko Ni Xialian
Bielorusko Viktoria Pavlovič
2014Švajčiarsko LausanneRakúsko Liu JiaBielorusko Viktoria PavlovičHolandsko Li Jiao
2015Azerbajdžan BakuRakúsko Liu JiaNemecko Petrissa SoljaNemecko Irene Ivancan
2016Portugalsko GondomarŠpanielsko Shen YanfeiTurecko Melek HuRakúsko Liu Jia
2017Francúzsko AntibesHolandsko Li JieNemecko Petrissa SoljaNemecko Sabine Winter
2018Švajčiarsko MontreuxRumunsko Bernadette SzőcsHolandsko Li JieRumunsko Elizabeta Samara
2019Švajčiarsko MontreuxNemecko Petrissa SoljaRumunsko Bernadette SzőcsRakúsko Sofia Polcanova
2020Švajčiarsko MontreuxNemecko Petrissa SoljaHolandsko Britt EerlandRakúsko Sofia Polcanova

[1]

Štatistika

Viacero šampiónov

Nižšie sú uvedení hráči, ktorí vyhrali turnaj dvakrát alebo viackrát.[1]

Tabuľka medailí všetkých čias

PoradieNárodZlatoStriebroBronzCelkom
1 Nemecko (GER)21131650
2 Švédsko (SWE)16151445
3 Maďarsko (HUN)137727
4 Holandsko (NED)89926
5 Rakúsko (AUT)531119
6 Bielorusko (BLR)411419
7 Rumunsko (ROU)47819
8 Anglicko (ENG)45110
9 Čs (TCH)37515
10 Juhoslávia (YUG)34613
11 Sovietsky zväz (URS)31610
12 Luxembursko (LUX)3148
13 Poľsko (POL)2226
14 Chorvátsko (CRO)21811
15 Rusko (RUS)1269
16 Portugalsko (POR)1203
17 Francúzsko (FRA)111214
18 Belgicko (BEL)1157
19 Dánsko (BRLOH)1146
 Grécko (GRE)1146
21 Španielsko (ESP)1001
22 Taliansko (ZDP)0213
23 Turecko (TUR)0112
24 Slovinsko (SLO)0101
25 Bulharsko (BUL)0022
 Česká republika (CZE)0022
Celkom (26 národov)9898138334

Pozri tiež

Referencie

  1. ^ a b c d e „Archív top 12/16 Európy“. ETTU. Získané 17. marca 2017.
  2. ^ „Top 16 v Európe / Všeobecné informácie“. ETTU. Získané 17. marca 2017.
  3. ^ a b „O ETTU / História“. ETTU. Získané 17. marca 2017.
  4. ^ „ETTHoF / Jan-Ove Waldner“. Európska stolná tenisová sieň slávy. Získané 17. marca 2017.
  5. ^ „Li Jiao, jeden titul pred prekonaním úspechov Beatrix Kishazi“. ITTF. Získané 17. marca 2017.
  6. ^ a b „Pohár 16 najlepších európskych turnajov / prospekt“ (PDF). ITTF. Získané 5. februára 2019.
  7. ^ „Pohár 16 najlepších - vyradený turnaj o dva dni“. ETTU. Získané 22. februára 2018.

vonkajšie odkazy

Pin
Send
Share
Send