Svetový pohár v stolnom tenise - Table Tennis World Cup

Z Wikipédie, Voľnej Encyklopédie

Pin
Send
Share
Send

Svetový pohár v stolnom tenise
Postavenieaktívny
Žáneršportové zápolenie
Termíny)Októbra
FrekvenciaVýročný
Miestarôzne
Slávnostné otvorenie1980 (1980)
OrganizátorITTF

The Svetový pohár v stolnom tenise sa koná každoročne od roku 1980. Do inaugurácie ženských dvojhier v roku 1996 a mužských súťaží v roku 1990 sa konali iba dvojhry mužov. Súťaže tímov, Majstrovstvá sveta tímov, boli zrušené až do nového uvedenia v roku 2007 a teraz sa konali v nepárnych očíslované roky. Súťaže sú sankcionované Medzinárodná federácia stolného tenisu (ITTF) a klasifikovaný ako R1 v hodnotiacich váhach, B2 v bonusových váhach vo svetovom rebríčku ITTF.[1]

Konkurencia

Svetové poháre mužov a žien

Účastníci súťaže sú:[2]

  • Aktuálny držiteľ majstrovstiev sveta.
  • The Svetový šampión.
  • Hráč šampióna alebo najsilnejší hráč z každého zo 6 kontinentov (Afrika, Ázia, Európe, Latinská Amerika, Severná Amerika a Oceánia).
  • 1 hráč z hostiteľskej asociácie.
  • 8 najlepších hráčov zo svetového rebríčka.
  • 2 výbery divokou kartou.
    • Nie viac ako 2 hráči z asociácie, pokiaľ nie je tretí pozvaný ako zástupná karta.
    • Ak je majster sveta a držiteľ titulu majster sveta ten istý hráč alebo hostiteľská asociácia má hráča kvalifikovaného ako držiteľ titulu alebo zo svetového rebríčka, uvoľní sa voľné miesto ďalšiemu najvyššie kvalifikovanému hráčovi na zozname svetového rebríčka.

Svetový pohár družstiev

  • Najvyšších 7 združení v predchádzajúcom Majstrovstvá sveta družstiev.
  • Ak tím hostiteľskej asociácie nie je na zozname najlepších 7, na podujatí by mal zastúpenie tím hostiteľskej asociácie a 4 tímy z kontinentálnych federácií.

Aktuálny hrací systém

Svetové poháre mužov a žien

Systém hrania určuje výkonný výbor na odporúčanie súťažného oddelenia.[2] Majstrovstvá sveta v roku 2009 boli rozdelené do 3 etáp. Všetky zápasy boli najlepšie zo 7 zápasov.[3]

  1. Prípravná fáza - Interkontinentálny pohár: 4 kontinentálni zástupcovia z Afriky, Latinskej Ameriky, Severnej Ameriky a Oceánie súťažia skupinovo so všetkými členmi skupiny. Víťaz tejto skupiny sa pripojí k zvyšným 15 hráčom v 1. etape.
  2. 1. etapa - skupinová fáza: 16 hráčov je rozdelených do 4 rovnakých skupín, pričom všetci členovia skupiny hrajú navzájom, a víťazi a finalisti skupín postupujú do 2. etapy.
    1. Najvyššie položený hráč je umiestnený v skupine A, 2. najvyšší v skupine B, 3. najvyšší v skupine C a 4. najvyšší v skupine D. Zvyšní hráči sú žrebovaní do 4 skupín naraz v poradí.
    2. Ak sú tu dvaja hráči z tej istej asociácie, budú rozlosovaní do samostatných skupín, ale 3. hráč z tej istej asociácie môže byť vylosovaný do ktorejkoľvek skupiny.
  3. 2. etapa - vyradenie:
    1. Štvrťfinále: 4 štvrťfinále (Q1 - Q4) sú usporiadané podľa skupín a poradia v 1. etape. Q1-Q4 sú nasledujúce: A1 verzus B2, C1 verzus D2, D1 verzus C2 a B1 verzus A2.
    2. Semifinále: zápasy sú víťazom Q1 vs. víťazom Q2 a víťazom Q3 vs. víťazom Q4.
    3. Víťazi semifinále vstupujú do finále, porazení o semifinále bojujú o tretie miesto.

Svetový pohár družstiev

Všetky zápasy tímov sa hrajú na olympijskom systéme s maximom 4 dvojhier a 1 štvorhry. A všetky jednotlivé zápasy tímového zápasu sú najlepšími z 5 hier.[2][4]

  1. Medzikontinentálny pohár: 4 tímy z kontinentálnych federácií nekvalifikovali podľa poradia v predchádzajúcom Majstrovstvá sveta družstiev súťažia v Interkontinentálnom pohári, ktorý sa hrá každý s každým. Prežije iba jeden tím.
  2. Knock Out: 7 tímov sa kvalifikovalo z Majstrovstvá sveta družstiev a hostitelia sú nasadení na základe najnovšieho svetového rebríčka tímov ITTF. Víťaz Interkontinentálneho pohára hrá zápas proti najnižšie nasadenému z ostatných 8 tímov, okrem tímu hostiteľskej asociácie. Víťaz tohto zápasu postúpi do finálového vypadnutia. Najlepšie 4 semená sú rozdelené do rôznych zápasov vo štvrťfinále.

Víťazi

Pánske dvojhry

RokHostiteľské mestoZlatoStriebroBronz
1980HongkongČína Guo YuehuaČína Li ZhenshiČs Josef Dvořáček
1981Kuala LumpurMaďarsko Tibor KlampárČína Xie SaikeČína Guo Yuehua
1982HongkongČína Guo YuehuaŠvédsko Mikael AppelgrenČína Xie Saike
1983BarbadosŠvédsko Mikael AppelgrenŠvédsko Jan-Ove WaldnerŠvédsko Erik Lindh
1984Kuala LumpurČína Jiang JialiangJužná Kórea Kim WanŠvédsko Ulf Bengtsson
1985FoshanČína Chen XinhuaPoľsko Andrzej GrubbaČína Jiang Jialiang
1986Prístav ŠpanielskaČína Chen LongcanČína Jiang JialiangJužná Kórea Kim Wan
1987MacaoČína Teng YiČína Jiang JialiangPoľsko Andrzej Grubba
1988Guangzhou & Wu-chanPoľsko Andrzej GrubbaČína Chen LongcanČína Jiang Jialiang
1989NairobiČína Ma WengePoľsko Andrzej GrubbaŠvédsko Mikael Appelgren
1990Mesto ČibaŠvédsko Jan-Ove WaldnerČína Ma WengeČína Chen Longcan
1991Kuala LumpurŠvédsko Jörgen PerssonFrancúzsko Jean-Philippe GatienŠvédsko Jan-Ove Waldner
1992Hočiminovo MestoČína Ma WengeJužná Kórea Kim Taek-sooJužná Kórea Yoo Nam-kyu
1993GuangzhouChorvátsko Zoran PrimoracČína Wang TaoKanada Wenguan Johnny Huang
1994TaipeiFrancúzsko Jean-Philippe GatienBelgicko Jean-Michel SaiveChorvátsko Zoran Primorac
1995NimesČína Kong LinghuiNemecko Jörg RoßkopfČína Liu Guoliang
1996NimesČína Liu GuoliangŠvédsko Jan-Ove WaldnerBielorusko Vladimír Samsonov
1997NimesChorvátsko Zoran PrimoracČína Kong LinghuiBielorusko Vladimír Samsonov
1998ShantouNemecko Jörg RoßkopfJužná Kórea Kim Taek-sooChorvátsko Zoran Primorac
1999XiaolanBielorusko Vladimír SamsonovRakúsko Werner SchlagerChorvátsko Zoran Primorac
2000Jang-čouČína Ma LinJužná Kórea Kim Taek-sooČína Wang Liqin
2001CourmayeurBielorusko Vladimír SamsonovČína Wang LiqinNemecko Jörg Roßkopf
2002JinanNemecko Timo BollČína Kong LinghuiChorvátsko Zoran Primorac
2003JiangyinČína Ma LinGréckoRumunsko Kalinikos KreangaČína Wang Liqin
2004HangzhouČína Ma LinGréckoRumunsko Kalinikos KreangaČína Wang Hao
2005LutychNemecko Timo BollČína Wang HaoČína Ma Lin
2006ParížČína Ma LinČína Wang HaoČína Wang Liqin
2007BarcelonaČína Wang HaoJužná Kórea Ryu Seung-minČína Wang Liqin
2008LutychČína Wang HaoNemecko Timo BollČína Ma Long
2009MoskvaBielorusko Vladimír SamsonovČína Chen QiČína Ma Long
2010MagdeburgČína Wang HaoČína Zhang JikeNemecko Timo Boll
2011ParížČína Zhang JikeČína Wang HaoJužná Kórea Joo Se-hyuk
2012LiverpoolČína Ma LongNemecko Timo BollBielorusko Vladimír Samsonov
2013VerviersČína Xu XinBielorusko Vladimír SamsonovNemecko Dimitrij Ovtcharov
2014DüsseldorfČína Zhang JikeČína Ma LongNemecko Timo Boll
2015HalmstadČína Ma LongČína Fanúšik ZhendongNemecko Dimitrij Ovtcharov
2016SaarbrückenČína Fanúšik ZhendongČína Xu XinHongkong Wong Chun Ting
2017LutychNemecko Dimitrij OvtcharovNemecko Timo BollČína Ma Long
2018ParížČína Fanúšik ZhendongNemecko Timo BollČína Lin Gaoyuan
2019Čcheng-tuČína Fanúšik ZhendongJaponsko Tomokazu HarimotoČínsky Tchaj-pej Lin Yun-ju
2020WeihaiČína Fanúšik ZhendongČína Ma LongJaponsko Tomokazu Harimoto

Dámske dvojhry

RokHostiteľské mestoZlatoStriebroBronz
1996HongkongČína Deng YapingČína Yang YingČína Wang Chen
1997ŠanghajČína Wang NanČína Li JuNový Zéland Li Chunli
1998TaipeiČína Wang NanČína Li JuČínsky Tchaj-pej Chen-Tong Fei-Ming
2000Phnom PenhČína Li JuČína Wang NanČína Sun Jin
2001WuhuČína Zhang YiningSeverná Kórea Kim Hyon-huiRumunsko Mihaela Steff
2002SingapurČína Zhang YiningČína Li NanHongkong Tie Ya Na
2003HongkongČína Wang NanČína Niu JianfengČína Zhang Yining
2004HangzhouČína Zhang YiningČína Wang NanHongkong Tie Ya Na
2005GuangzhouČína Zhang YiningČína Guo YanJaponsko Ai Fukuhara
2006UrumčiČína Guo YanČína Zhang YiningSingapur Li Jiawei
2007Čcheng-tuČína Wang NanČína Zhang YiningČína Guo Yue
2008Kuala LumpurČína Li XiaoxiaHongkong Tie Ya NaSingapur Feng Tianwei
2009GuangzhouČína Liu ShiwenČína Guo YueČína Li Xiaoxia
2010Kuala LumpurČína Guo YanHongkong Jiang HuajunČína Guo Yue
2011SingapurČína Ding NingČína Li XiaoxiaHongkong Tie Ya Na
2012HuangshiČína Liu ShiwenRumunsko Elizabeta SamaraŠpanielsko Shen Yanfei
2013KobeČína Liu ShiwenČína Wu YangSingapur Feng Tianwei
2014LinzČína Ding NingČína Li XiaoxiaJaponsko Kasumi Ishikawa
2015SendaiČína Liu ShiwenJaponsko Kasumi IshikawaNemecko Petrissa Solja
2016PhiladelphiaJaponsko Miu HiranoČínsky Tchaj-pej Cheng I-ťingSingapur Feng Tianwei
2017MarkhamČína Zhu YulingČína Liu ShiwenČínsky Tchaj-pej Cheng I-ťing
2018Čcheng-tuČína Ding NingČína Zhu YulingČínsky Tchaj-pej Cheng I-ťing
2019Čcheng-tuČína Liu ShiwenČína Zhu YulingSingapur Feng Tianwei
2020WeihaiČína Chen MengČína Sun YingshaJaponsko Mima Ito

Mužská štvorhra

RokHostiteľské mestoZlatoStriebroBronz
1990SoulJužná Kórea Kim Taek-soo
Južná Kórea Yoo Nam-kyu
Nemecko Steffen Fetzner
Nemecko Jörg Roßkopf
Poľsko Andrzej Grubba
Poľsko Leszek Kucharski
Socialistická federatívna republika Juhoslávia Ilija Lupulesku
Socialistická federatívna republika Juhoslávia Zoran Primorac
1992Las VegasJužná Kórea Kim Taek-soo
Južná Kórea Yoo Nam-kyu
Rusko Andrej Mazunov
Rusko Dmitrij Mazunov
Nemecko Steffen Fetzner
Nemecko Jörg Roßkopf
Južná Kórea Kang Hee-chan
Južná Kórea Lee Chul-seung

Dámske štvorhry

RokHostiteľské mestoZlatoStriebroBronz
1990SoulJužná Kórea Hong Cha-ok
Južná Kórea Hyun Jung-hwa
Hongkong Chai Po Wa
Hongkong Chan Tan Lui
Čína Deng Yaping
Čína Hu Xiaoxin
Južná Kórea Hong Soon-hwa
Južná Kórea Lee Tae-joo
1992Las VegasČína Deng Yaping
Čína Qiao Hong
Južná Kórea Hong Cha-ok
Južná Kórea Hyun Jung-hwa
Hongkong Chai Po Wa
Hongkong Chan Tan Lui
Čína Chen Zihe
ČínaSpojené štáty Gao Jun

Mužský tím

RokHostiteľské mestoZlatoStriebroBronz
1990Mesto ČibaŠvédsko ŠvédskoČína ČínaAnglicko Anglicko
Severná Kórea Severná Kórea
1991BarcelonaČína ČínaŠvédsko ŠvédskoFrancúzsko Francúzsko
Severná Kórea Severná Kórea
1994NimesČína ČínaŠvédsko ŠvédskoBelgicko Belgicko
Francúzsko Francúzsko
1995AtlantaJužná Kórea Južná KóreaNemecko NemeckoJaponsko Japonsko
Spojené štáty Spojené štáty
2007MagdeburgČína ČínaHongkong HongkongRakúsko Rakúsko
Južná Kórea Južná Kórea
2009LinzČína ČínaJužná Kórea Južná KóreaNemecko Nemecko
Hongkong Hongkong
2010DubajČína ČínaJužná Kórea Južná KóreaRakúsko Rakúsko
Nemecko Nemecko
2011MagdeburgČína ČínaJužná Kórea Južná KóreaNemecko Nemecko
Japonsko Japonsko
2013GuangzhouČína ČínaČínsky Tchaj-pej Čínsky Tchaj-pejEgypt Egypt
Japonsko Japonsko
2015DubajČína ČínaRakúsko RakúskoČínsky Tchaj-pej Čínsky Tchaj-pej
Portugalsko Portugalsko
2018LondýnČína ČínaJaponsko JaponskoAnglicko Anglicko
Južná Kórea Južná Kórea
2019TokioČína ČínaJužná Kórea Južná KóreaČínsky Tchaj-pej Čínsky Tchaj-pej
Japonsko Japonsko

Výkon národov v mužskom svetovom tíme

TímVíťaziDruhé miestoTretie miesto
Čína Čína10 (1991, '94, 2007, '09, '10, '11, '13, '15, '18, '19)1 (1990)0
Južná Kórea Južná Kórea1 (1995)4 (2009, '10, '11, '19)2 (2007, '18)
Švédsko Švédsko1 (1990)2 (1991, '94)0
Japonsko Japonsko01 (2018)4 (1995, 2011, '13, '19)
Nemecko Nemecko01 (1995)3 (2009, '10, '11)
Rakúsko Rakúsko01 (2015)2 (2007, '10)
Čínsky Tchaj-pej Čínsky Tchaj-pej01 (2013)2 (2015, '19)
Hongkong Hongkong01 (2007)1 (2009)
Severná Kórea Severná Kórea002 (1990, '91)
Anglicko Anglicko002 (1990, 2018)
Francúzsko Francúzsko002 (1991, '94)
Belgicko Belgicko001 (1994)
Spojené štáty Spojené štáty001 (1995)
Egypt Egypt001 (2013)
Portugalsko Portugalsko001 (2015)

Ženský tím

RokHostiteľské mestoZlatoStriebroBronz
1990Mesto ČibaČína ČínaSeverná Kórea Severná KóreaFrancúzsko Francúzsko
Maďarsko Maďarsko
1991BarcelonaČína ČínaJužná Kórea Južná KóreaJaponsko Japonsko
Severná Kórea Severná Kórea
1994NimesRusko RuskoNemecko NemeckoČína Čína
Holandsko Holandsko
1995AtlantaČína ČínaRumunsko RumunskoMaďarsko Maďarsko
Južná Kórea Južná Kórea
2007MagdeburgČína ČínaJužná Kórea Južná KóreaHongkong Hongkong
Maďarsko Maďarsko
2009LinzČína ČínaSingapur SingapurHongkong Hongkong
Japonsko Japonsko
2010DubajČína ČínaSingapur SingapurJužná Kórea Južná Kórea
Japonsko Japonsko
2011MagdeburgČína ČínaJaponsko JaponskoHongkong Hongkong
Singapur Singapur
2013GuangzhouČína ČínaJaponsko JaponskoHongkong Hongkong
Singapur Singapur
2015DubajČína ČínaSeverná Kórea Severná KóreaJaponsko Japonsko
Singapur Singapur
2018LondýnČína ČínaJaponsko JaponskoHongkong Hongkong
Severná Kórea Severná Kórea
2019TokioČína ČínaJaponsko JaponskoČínsky Tchaj-pej Čínsky Tchaj-pej
Južná Kórea Južná Kórea

Výkon národov v ženskom svetovom tíme

TímVíťaziDruhé miestoTretie miesto
Čína Čína11 (1990, '91, '95, 2007, '09, '10, '11, '13, '15, '18, '19)01 (1994)
Rusko Rusko1 (1994)00
Japonsko Japonsko04 (2011, '13, '18, '19)4 (1991, 2009, '10, '15)
Singapur Singapur02 (2009, '10)3 (2011, '13, '15)
Južná Kórea Južná Kórea02 (1991, 2007)3 (1995, 2010, '19)
Severná Kórea Severná Kórea02 (1990, 2015)2 (1991, 2018)
Rumunsko Rumunsko01 (1995)0
Nemecko Nemecko01 (1994)0
Hongkong Hongkong005 (2007, '09, '11, '13, '18)
MaďarskoMaďarsko003 (1990, '95, 2007)
Francúzsko Francúzsko001 (1990)
Holandsko Holandsko001 (1994)
Čínsky Tchaj-pej Čínsky Tchaj-pej001 (2019)

Referencie

  1. ^ „Politika začlenenia do svetového rebríčka ITTF“ (PDF). ITTF. ITTF. Archivované od pôvodné (PDF) dňa 12.01.2011. Získané 2010-06-23.
  2. ^ a b c „Príručka ITTF 2009/2010 Register 4.03-4.04“. ITTF. ITTF. Získané 2010-06-23.
  3. ^ „Hrací systém pre majstrovstvá sveta mužov a žien 2009“ (PDF). ITTF. ITTF. Získané 2010-06-23.
  4. ^ „Hrací systém pre majstrovstvá sveta tímov 2009“ (PDF). ITTF. ITTF. Získané 2010-07-15.

vonkajšie odkazy

Pin
Send
Share
Send